Yükleniyor...

“Türk dünyasının önemi günden güne artıyor”

Güncel

2 yıl önce yayınlandı.

“Türk dünyasının önemi günden güne artıyor”

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

​​​​​​​Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) 6. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Yıldırım, Türk dünyasının 70 yıl aradan sonra 90’lı yılların başında yeniden buluştuğunu söyledi.

Sovyetlerin dağılmasıyla uzak kalınan gönül coğrafyasıyla yakın ilişkiler kurulduğunu dile getiren Yıldırım, “Aradan 30 yıl geçti. Bir nesil yetişti. Dolayısıyla 2009’da temelleri atılan bugünkü Türk Devletleri Teşkilatı, o günkü adıyla Türk Konseyi ile beraber özelikle Türk devletleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde önemli adımlar atılmaya başlandı. Ancak teşkilatın gerçek anlamda ses getirmeye başladığı tarih geçen yıl 12 Kasım’da Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda yapılan tarihi zirvedir. Bu zirvenin önemi şuradan ortaya çıkıyor; öncelikle teşkilatın adı Türk Devletleri Teşkilatı olarak belirlendi. Böylece teşkilatın kurumsal yapısı daha da güçlendirildi. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birçok etkinlikte birçok karar alındı. Bu kararlardan başında Türk Dünyası 2040 Vizyonu gelir.” diye konuştu.

Yıldırım, Türk devletlerinin ekonomik büyüklüklerinden bahsederek ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Belediyeler dahil tüm kurumların kendi aralarındaki iş birliğini geliştirdiğini anlatan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la beraber Türkiye’de değişen belediyecilik anlayışını anımsattı. Yıldırım, sosyal belediyeciliğin temellerinin o dönemde atıldığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Dünyaya örnek olacak belediyecilik hizmetlerini veriyoruz. Bu meşaleyi siz yaktınız, siz başlattınız. O dönemde sizin ekibinizde olan biri olarak ben de bunun en yakın şahidiyim. Gaspıralı İsmail Bey ‘Dilde, fikirde, işte birlik.’ demişti. Esasında Sovyet sisteminin getirdiği dilde, işte ve fikirde kopukluk artık ortadan kalktı. Türk dünyasının önemi günden güne artıyor. Uzak Doğu ile Avrupa arasındaki asırlar boyu devam eden İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun önemini bir kez daha görüyoruz. Kuzey koridoru Ukrayna ve Rusya nedeniyle kapandı. Güney koridoru uzun. Bizim önümüzdeki yakın hedefimiz orta koridor. Türkiye’nin üzerinde bulunduğun bu koridorun geliştirilmesi ve karşılıklı ticaretin artırılmasıdır.”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Kut RTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır