Yükleniyor...

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Sağlık

1 yıl önce yayınlandı.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Diş ağrısını geçirme yöntemleri, diş sorunu yaşayan kimseler tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Diş ağrısının sızlatan acısı ilgili kimselerin hayatını çok fazla olumsuz etkilemektedir. Diş ağrısına özellikle diş sebep olmakla birlikte bazen dişlerde sorun olmamasına rağmen diş etlerindeki sorunlar da diş ağrısına sebep olabilmektedir. Diş ağrısı genellikle geceleri tutan bir ağrıdır. Bu ağrılar hormonal değişiklikler ve damar içi basıncının artması sonucu gece daha çok hissedilmektedir. Gece başlayan diş ağrılarında yapılması gereken ise en yakın diş doktoruna tedavi için başvurmaktır.

Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrısı nedenleri birden fazla olabileceği gibi tek bir nedenden dolayı da olabilmektedir. Diş ağrılarının birden çok sebebi bulunmaktadır. Ancak diş ağrılarının genel sebepleri ise şu şekildedir:

 • İlgili kimsenin çürük dişi olması halinde diş ağrılarına bu çürük diş neden olmaktadır. Çürük dişler, diş ağrılarının yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Yemek artıklarının bu çürük kısımlara gelmiş olması bile ilgili kimsenin diş ağrısı çekmesine neden olabilmektedir.
 • İlgili kimsenin dişleri dentin hassasiyete sahip ise, yani diş ağrısı şikayeti olan kimse soğuk ya da sıcak içecekler tükettiğinde rahatsız oluyorsa bu sebepten dolayı diş ağrısı çekebilmektedir.
 • 20 yaş dişleri diş ağrılarının bir diğer sebebidir. 20 yaş dişleri ağız içinde gömülü olduğundan yeterince temizlenememektedir. Yeterince temizlenmeyen bu dişler çürümekte ve diş ağrılarına sebep olmaktadır.
 • Diş ağrılarının bir diğer sebebi de diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti iltihaplanmalarında dişler sağlıklı olmasına rağmen diş ağrılarına sebep olabilmektedir.
 • Diş ağrısı sebeplerinden bir diğeri de yansıyan diş ağrılarıdır. Bu ağrılarda sağlıklı diş ağrıyabilmektedir. Bu ağrıya da farklı bir diş sebep olabilmektedir.

Gömülü diş ağrıları yani 20 yaş diş ağrılarında ilgili kimse sadece diş ağrısı çekmemektedir. Aynı zamanda çene bölgesinde, göz ve şakak bölgesinde de ağrı ile birlikte şişliğe sebebiyet verebilmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına iyi gelenler, diş ağrısından önce ve sonra iyi gelenler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Diş ağrısı sırasında dişe iyi gelen şeyler ise şu şekildedir:

 • İlgili kimse ağrıyan bölgeye buz tedavisi uygulayabilir.
 • İlgili kimse tuz ya da üzüm sirkesi ile suyu karıştırarak gargara yapabilir.
 • İlgili kimse soğuk olmayan salatalığı tuzlayarak dişinin üstüne koyabilir.
 • İlgili kimse dişlerini fırçalayarak diş ağrısını bir nebze de olsa azaltabilir.
 • İlgili kimse kekik ile soğuk olmayan yani oda sıcaklığında olan suyu karıştırarak gargara yapabilir.
 • Ağrılı olan dişe zeytin koyarak diş ağrısını azaltılabilir.
 • Diş ağrılarına iyi gelen bir diğer şey ise karanfildir. Hasta karanfili ağrılı dişin üstüne koyara diş eti ağrılarını azaltabilir.
 • Diş ağrısı çeken kimse 2 baş sarımsağı ezerek ve bu ezdiği sarımsakları ağrıyan dişinin üzerine koyarak diş ağrısını azaltabilmektedir.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı diş ağrısına iyi gelen şeyler, diş ağrısı çeken kimseler tarafından oldukça merak edilmektedir. İltihaplı diş ağrısı çeken şunları yapabilir:

 • Tuz ve suyu karıştırarak gargara yapmak
 • Çay ağacı yağı ile suyu karıştırarak gargara yapmak
 • Karanfil yağını ağrıyan dişin üzerine damlatmak, karanfil yağı bulamıyorsa karanfili dişin üzerine koymak

20 Yaş Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik diş ağrısına ne iyi gelir sorusu, yirmilik yaş dişlerinin hemen herkeste probleme neden olması sebebiyle en sık araştırılan problemlerden birisidir. 20 yaş diş ağrısı yaşayan ilgili kimsenin yapabileceği tek şey ağrı kesici kullanarak diş hekimine gideceği zamanı beklemektedir.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Kut RTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır