Yükleniyor...

İçişleri’nden ‘Demir Yumruk’… Erol Evcil ile birlikte 250 kişi gözaltında!

Güncel

2 yıl önce yayınlandı.

İçişleri’nden ‘Demir Yumruk’… Erol Evcil ile birlikte 250 kişi gözaltında!

Bu haberi arkadaşlarınla hemen paylaş!

Demir çelik fiyatlarını manipüle eden şirketlere ‘Demir Yumruk’ operasyonu düzenlendi. 29 ilde eş zamanlı operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu (Evcil), aralarında olduğu 3 ayrı suç örgütünün lideri ile birlikte 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltı işlemleri sürüyor.

ANKARA (İGFA) – Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki firmaları devre dışı bırakarak tekelleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar zarara uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı Demir Yumruk operasyonu düzenlendi. 

Ankara Emniyeti, Vergi Denetim Kurulu ve MASAK personelinden oluşan ekibin 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli aralarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli illerinin de bulunduğu 29 ilde eş zamanlı Demir Yumruk operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 ekip, 2100 personel, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK personeli görev aldı.

İçişleri Bakanlığı’ndan aktarılan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Usul Kanununa muhalefet suçlarından soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Suçlarla Mücadale Şube Müdürlüğü görevlileri, Vergi Denetim Kurulu Müfettişleri , MASAK personeli  ortak çalışma grubu oluşturdu, bu gruba KOM ekipleri de destek verdi.

10 AY BOYUNCA TEKNİK TAKİP YAPILDI, 3 AYRI SUÇ ÖRGÜTÜ TESPİT EDİLDİ

Oluşturulan ortak çalışma grubu operasyonun hazırlık aşamasında her bilgi, belge ve detayı titizlikle değerlendirirken, 10 ay süresince dinleme ve fiziki takip tedbirlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik sektöründe faaliyet gösteren 3 ayrı suç örgütü tespit edildi.

Bu suç örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki diğer firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları,sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları belirlendi.
 
KAMUYU 25 MİLYAR LİRA ZARARA UĞRATTILAR

Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları tespit edildi.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da arasında olduğu 3 ayrı suç örgütü lideri de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve elkoyma işlemleri devam ediyor.

EROL EŞREFOĞLU (EVCİL) KİMDİR?

Hatırlanacağı gibi “Erol Evcil” olarak bilinen gerçek adı Erol Eşrefoğlu, Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olduğu ve kara para aklama iddiasıyla yargılanmıştı.

Haziran 1997’de Orta Doğu ve Balkanlar’ın en büyük entegre zeytin fabrikasını kurduğunu açıklarken adı “Zeytin yağı kralı”na çıkmıştı. Evcil ayrıca Adil Öngen’in arabasının kurşunlanması olayında Çakıcı’yı azmettirdiği gerekçesiyle suçlandı ve hakkında 8 yıl 9 ay hapis istemiyle dava açıldı. Nesim Malki cinayetini azmettirdiği gerekçesiyle tüm dünyada İnterpol tarafından aranan Erol Evcil, 28 Kasım 1999’da Bursa’da bir villaya düzenlenen operasyon sonucu yakalandı.

Evcil, 3 Nisan 2000’de Türkbank ihalesine fesat karıştırmak iddiasıyla yargılandığı davada tahliye edilmiş, Malki cinayetini azmettirmek suçundan tutuklanan bulunan Evcil 2020 yılında tahliye olmuştu.

Erol Evcil’in Sivas’taki demir çelik fabrikaları SİDEMİR ve SİDER sahini olduğu biliniyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Kut RTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır